Zapobieganie rozstępom w ciąży

20.06.2015

Rozstępy pojawiające się w ciąży i pozostające po ciąży to zmora niejednej kobiety. Nie jesteśmy w stanie w 100% wyeliminować ich pojawienia się, możemy jedynie znacznie zmniejszyć ryzyko ich pojawienia się poprzez zmianę diety, masaże skóry oraz stosowanie preparatów kosmetycznych.

W ciąży hormon produkowany przez korę nadnerczy – kortyzol – zakłóca pracę fibroblastów, czyli komórek produkujących w skórze włókna kolagenu i elastyny. Przez to produkowane włókna kolagenu są kruche i mniej odporne na rozciąganie. Nacisk wywołany przez np. rosnący brzuch powoduje pękanie włókien i pojawienie się rozstępów. Rozstępy mogą pojawić się również na piersiach, udach i biodrach.

Przy pojawieniu się rozstępów duże znaczenie ma nie tylko dieta i odpowiednia pielęgnacja, ale i predyspozycje genetyczne, dlatego nie każda ciężarna kobieta będzie miała rozstępy.

Rozstępy na początku są zazwyczaj czerwone lub różowe, po pewnym czasie bledną. Stare rozstępy są perłowe lub białe.

Będąc w ciąży należy od samego początku pielęgnować skórę wcierając w nią preparaty zapobiegające ich powstawaniu. Producenci zalecają, aby dwa razy dziennie wcierać krem lub balsam  przeciw rozstępom w miejsca zagrożone – brzuch, pośladki, uda i piersi – pamiętając o omijaniu brodawek, gdyż ich stymulacja może wywołać przedwczesny poród.

Propozycje produktów przeciw rozstępom dedykowanych kobietom w ciąży

Bielenda Sexy Mama Skuteczna Kuracja Przeciw Rozstępom brzuch biodra pośladki uda 150ml Dzidziuś Dla Mamy Balsam przeciw rozstępom Dax Perfecta Mama Preparat przeciw rozstępom 150ml

Produkty, po które warto sięgnąć w ciąży

rc1 rc2 rc3

Zdjęcie główne: flickr.com

Mariola Wilk

Mariola Wilk

Prywatnie szczęśliwa żona i mama dwójki cudownych dzieci. Autorka wielu tekstów z zakresu pielęgnacji ciała, urody, zdrowia, pielęgnacji dzieci.
Pasjonatka branży beauty, testerka kosmetyków, blogerka z 5-letnim stażem. Prowadzi blogi beauty oraz parentingowy.

http://www.mariolawilk.pl
Mariola Wilk