Rytuał zasypiania niemowlaka

24.02.2015
kategorie: ♡ Dzieci   tagi:
Autor:

Wielu rodziców zmaga się z problemem zasypiania niemowlaczków. Często są to długie godziny spędzone na kołysaniu dziecka kończące się fiaskiem. Rodzice, wykończeni, nie mają siły, by samemu się zrelaksować. A zmęczona mama czy tata  są nerwowi, co z kolei odczuwa dziecko.

Czy istnieje sposób, aby to ułatwić? Dzieci mają swój rytm dnia. Tak samo jak mają schemat dnia (pobudka, zmiana pieluszki, karmienie), tak samo schematycznie potrafią zasnąć.

dziecko
źródło zdjęcia: emaluszki.pl

Kilka ważnych zasad przed snem

  • Wykąp maluszka na około godzinę przed snem. Użyj do tego kosmetyków, które np pachną lawendą. Ona działa łagodząco i uspokajająco.
  • Jeżeli nawilżasz ciało dziecka, pamiętaj, że taki masaż także działa wyciszająco (pod warunkiem, że nie ma w nim łaskotek).
  • Nie baw się z dzieckiem po kąpieli. Niech czuje, że kąpiel jest jednym z pierwszych punktów waszego rytuału. Podczas zabawy dziecko się rozbudzi i ciężko będzie mu się wyciszyć.
  • Zasuń rolety / zasłonki. Dziecku tak samo jak osobom dorosłym łatwiej zasnąć kiedy jest ciemno.
  • Możesz włączyć jakąś spokojną kołysankę. Takie dźwięki sprawią, że dziecko się rozluźni, uspokoi.
  • Nakarm niemowlaczka i ułóż go w jego łóżeczku. Pobądź przy nim chwilę, dopóki nie zaśnie. Rodzice często zabierają niemowlaki do swojego łóżka. Potem jednak ciężko je odzwyczaić.

Pierwszego dnia może nie pójdzie Ci tak, jak chcesz, ale po kilku takich wieczornych rytuałach maluch się przyzwyczai do takiej kolei czynności i łatwiej będzie mu zasypiać. A rodzice z kolei będą mieli chwilę na relaks, odprężenie i wieczór we dwoje.

Źródło zdjęcia głównego: flickr.com