Przyczyny zimnych stóp

27.01.2015
Autor:

Zimne stopy w okresie zimowym są zjawiskiem normalnym. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy stopy nam marzną także w ciepłym pomieszczeniu.

Jeśli lubimy samonośne pończochy lub skarpety z mocnym ściągaczem musimy się liczyć z tym, że taka odzież może wpłynąć na ograniczenie przepływu krwi poniżej ucisku.

Zaburzony przepływ krwi, a co za tym idzie, wychłodzenie stóp, może być także skutkiem stania lub siedzenia w jednej pozycji – jeśli musimy tak wykonywać np. pracę, warto pamiętać, by zmieniać pozycję np. przekładając nogę na nogę.

Palenie papierosów powoduje skurcz naczyń krwionośnych – co w konsekwencji wpływa na zmniejszone ukrwienie kończyn przez co spada ich temperatura.

Długotrwały stres również może mieć wpływ na obniżenie temperatury stóp – adrenalina sprawia, że krążenie jest skoncentrowane wokół serca i mózgu, a zmniejszone w kończynach.

Stosowanie niektórych leków, jak doustne środki antykoncepcyjne czy beta-blokery, a także zatrucie metalami może być przyczyną uczucia wychłodzenia stóp.

Najczęściej jednak zimne stopy świadczą o chorobach – związanych przede wszystkim z krążeniem, jak zakrzepica żył, ale także inne: miażdżyca, hipotonia, niedokrwistość z niedoboru żelaza, niedoczynność tarczycy i inne.

Warto więc przyjrzeć się dolegliwości zimnych stóp – a także dłoni, bo przyczyny są identyczne i mogą świadczyć o problemach zdrowotnych, które należy leczyć.

Zdjęcie główne: fox-and-fern

wkuferku

Prywatnie zakochana Żona i pracująca Mama dwóch Córeczek.
Z natury jestem niepoprawną romantyczką, która lubi znaleźć czas na czytanie, otulona zapachami świec i wosków,w towarzystwie dobrego czerwonego wina.
Pasję do pisania z zamiłowaniem do kosmetyków łączę na swoim blogu.

http://wkuferku.blogspot.com/

wkuferku - ostatnie wpisy (see all)