Pierwsza wizyta u fryzjera – jak przygotować dziecko

17.01.2015
kategorie: ♡ Dzieci   tagi:

Pierwsza wizyta u fryzjera to dla dziecka nie lada przeżycie. Obca pani lub pan mają dotykać główkę dziecka i do tego ruszać i obcinać włoski? Nikt nie wie, jakie myśli tak naprawdę krążą w takiej chwili w głowie malucha. Wiadomo jednak, że jest to sytuacja stresująca, dlatego też warto do niej przygotować dziecko, aby się nie denerwowało i w spokoju wytrwało na fotelu fryzjerskim.

Przed udaniem się z dzieckiem do fryzjera mamy dwie możliwości. Możemy przygotować pociechę do tej wizyty mówiąc, co się będzie działo, bądź zaprowadzić dziecko i pozwolić, aby fryzjer obciął maluchowi włosy poprzez zaskoczenie.

Przygotowując dziecko w domu możemy przez kilka dni opowiadać dziecku co się dzieje podczas wizyty u fryzjera, możemy rysować obrazki z wizyty, oglądać bajki bądź filmiki w Internecie na ten temat, możemy również pokazać dziecku, obcinając swój kosmyk włosów, że nie ma się czego obawiać. Możemy do zabawy zaprosić misie i lalki bawiąc się razem z dzieckiem w fryzjera.

Warto dać dziecku lusterko, aby zobaczyło siebie w odbiciu i opowiedzieć mu, że jego włosy są długie i pora je skrócić bo wszyscy ludzie tak robią – mama  i tata też.

Możemy również zaprowadzić malca do fryzjera i pozwolić, aby to profesjonalista zadbał o to, aby w naszym dziecku wywołać zaufanie i obciąć włosy. Salony fryzjerskie przyjazne dzieciom posiadają na wyposażeniu zabawki, fotele i odpowiedni sprzęt do tego, aby ułatwić sobie pracę z dziećmi.

Wszystko po to, aby maluch mógł zająć się czymś innym siedząc na fotelu.

Jeżeli mimo tego dziecko zaczyna protestować, płakać i nie chce siedzieć na fotelu, uszanujmy to i zaplanujmy wizytę na inny dzień. Nie wolno dziecka zmuszać, gdyż zapamięta sobie to zdarzenie i trudno będzie je przekonać do kolejnej wizyty.

Nie wolno również dzieci krytykować ani też karać. Maluch widocznie nie jest jeszcze dojrzały do tego. Być może ma gorszy dzień, co też każdemu z nas się zdarza. Dzięki naszej cierpliwości i wyrozumiałości osiągniemy najważniejszy cel, jakim jest przyjemna i bezstresowa wizyta w salonie fryzjerskim.

Obrazek główny: Flickr.com

Mariola Wilk

Mariola Wilk

Prywatnie szczęśliwa żona i mama dwójki cudownych dzieci. Autorka wielu tekstów z zakresu pielęgnacji ciała, urody, zdrowia, pielęgnacji dzieci.
Pasjonatka branży beauty, testerka kosmetyków, blogerka z 5-letnim stażem. Prowadzi blogi beauty oraz parentingowy.

http://www.mariolawilk.pl
Mariola Wilk