Pielęgnacja włosów u dzieci

01.02.2015

Włosy są naszą chlubą. Piękne upięcia, warkocze czy rozpuszczone lśniące i zadbane włosy wyglądają lepiej niż biżuteria i potrafią dodać uroku każdemu.

Dbamy o nasze włosy i o włosy naszych dzieci. Jednak sposób, w jaki je pielęgnujemy, znacznie się różni.

Dzieci rodzą się z włosami na głowie albo łyse z delikatnym meszkiem.

Niezależnie od tego warto od pierwszych chwil zadbać o włoski dziecka oraz o jego delikatną skórę głowy.

Środki oraz przybory do pielęgnacji, jakie będziemy stosować do pielęgnacji skóry głowy i włosów różnią się od tych dla dorosłych, które są silnie skoncentrowane i dla dzieci mogłyby być drażniące i bardzo niebezpieczne.

Podczas kąpieli noworodka do mycia główki i włosów trzeba używać delikatnego mydełka – tego samego, co do mycia ciała dziecka. Najlepiej jeśli będzie to produkt bezzapachowy, aby dodatkowo nie podrażniał naszej pociechy.

Do suszenia nie wolno używać suszarki, a jedynie delikatnie otrzeć skórę głowy i włosy zwykłym bądź papierowym ręcznikiem, aby wchłonął wodę.

Po każdej kąpieli warto masować skórę głowy dziecka przy pomocy miękkiej szczoteczki z naturalnego włosia. Dzięki takiemu zabiegowi mieszki włosowe zostają pobudzone.

Gdy zauważymy na skórze głowy nieestetycznie wyglądające kawałki suchego naskórka, to znaczy, że pojawiła się ciemieniucha. Do pielęgnacji skóry głowy należy wówczas uźyć oliwki dla dzieci, masła spożywczego bądź specjalnych preparatów na ciemieniuchę.

Pamiętajmy, że po każdej kąpieli  i myciu głowy należy delikatnie osuszyć uszy dziecka oraz ubrać cieniutką, bawełnianą czapeczkę.

Do pielęgnacji włosów starszego dziecka możemy użyć przeróżnych dostępnych na rynku szamponów i mydeł do włosów.

Warto zwrócić uwagę, aby nie podrażniały one oczu dziecka, nie szczypały i nie powodowały alergii, ponieważ taki zabieg może się dziecku źle kojarzyć poprzez dyskomfort, jaki odczuło ono podczas kąpieli.

Gdy myjemy dziecku głowę, zadbajmy o to, aby dobrze wypłukać z włosów szampon. Pozostawiona piana na włosach może podrażnić delikatną skórę głowy. Dziecko będzie się drapać i denerwować.

Dużym problemem niemowlaka i przedszkolaka jest strach, który towarzyszy podczas spłukiwania szamponu z włosów. Niektórym dzieciom to nie przeszkadza, a niektóre panicznie się tego boją. Na naszym rynku dostępnych jest wiele gadżetów ułatwiających nam tę czynność i chroniącym twarz dziecka przed zalaniem wodą. Warto poszukać ich w Internecie. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie i dla swojego dziecka.

Pielęgnacja włosów u dzieci wiąże się również z podcinaniem włosów i zabieraniem dziecka do fryzjera.

Aby dziecko nie obawiało się fryzjera, należy dbać o regularne wizyty w salonie fryzjerskim. W żadnym wypadku nie wolno zmuszać malucha do strzyżenia, gdyż może to przynieść odwrotny skutek od zamierzonego.

Włosy warto podcinać regularnie choćby dlatego, aby nie denerwowały dziecka oraz nie zasłaniały buzi i oczu.

Regularne obcinanie włosów ich nie wzmacnia, jak to mawiały nasze babcie, gdyż na kondycję włosów wpływ mają nasze geny, a dbanie o nie i regularne strzyżenie należy zachować dla lepszego wyglądu i samopoczucia.

Na rynku dostępnych jest również wiele gadżetów pomocnych w ujarzmieniu włosów małych dzieci. Możemy wybierać wśród grzebieni i szczotek z naturalnego  oraz syntetycznego włosia i tworzywa.

Małej modnisi do gustu z pewnością przypadną ozdoby do włosów typu gumki, spinki, klamry czy opaski. Warto sięgać po produkty kolorowe, wesołe i ciekawe dla dziecka. Nie tylko ucieszą one naszą pociechę, ale i dodadzą jej uroku.

Źródło zdjęcia: Pixabay

Mariola Wilk

Mariola Wilk

Prywatnie szczęśliwa żona i mama dwójki cudownych dzieci. Autorka wielu tekstów z zakresu pielęgnacji ciała, urody, zdrowia, pielęgnacji dzieci.
Pasjonatka branży beauty, testerka kosmetyków, blogerka z 5-letnim stażem. Prowadzi blogi beauty oraz parentingowy.

http://www.mariolawilk.pl
Mariola Wilk