Pielęgnacja ust krok po kroku

08.12.2016

Skóra ust jest 7 razy (!) cieńsza niż skóra twarzy, a co za tym idzie – delikatniejsza i bardziej skora do podrażnień. Usta często są pomijane w codziennej pielęgnacji. Jesień to idealna pora, aby ją wdrożyć w codzienny rytuał spa i zadbać o usta kompleksowo. Tym bardziej, że wiatr i chłód depcze nam po piętach i może wysuszyć usta.

Dbaj o usta

  1. Demakijaż – malując na co dzień usta nie należy zapominać o demakijażu. W tym celu można użyć płynu micelarnego, którym zmywamy całą twarz.
  2. Masaż – zwykła manualna szczoteczka o miękkim włosiu przyda się do codziennego masażu ust. Wystarczy 1-2 razy w tygodniu okrężnymi ruchami delikatnie masować usta. Taki regularny rytuał dla ust zwiększa zdolności regeneracyjne oraz zwiększa ukrwienie. Usta dzięki temu mają ładniejszy odcień, stają się bardziej czerwone.
  3. Peeling – do peelingu można użyć cukru wymieszanego z miodem lub zakupić kosmetyk do tego przeznaczony. Aby usta były gładkie i miękkie wystarczy stosować peeling 1-2 razy w tygodniu.
  4. Natłuszczanie i nawilżenie – właściwe natłuszczenie warg tworzy na ustach warstwę ochronną, która jest tarczą dla ust i chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Zatrzymuje ona wilgoć wewnątrz naskórka i sprawia, że nie musimy, chcąc przynieść sobie ulgę, oblizywać wysychających ust. Do tego celu przydają się pomadki zawierające w składzie woski, masła i oleje roślinne. Parafina, chociaż bywa nietolerowana przez skórę, w wypadku ust sprawia się idealnie i natłuszcza. Wystarczająca jest także zwykła wazelina. Natomiast substancje nawilżające takie jak kwas hialuronowy, gliceryna, wyciągi roślinne, mocznik nawadniają usta. Najlepiej stosować balsamy czy też pomadki, które się uzupełniają. Regenerację przyniesie maseczka z miodu na noc (grubszą warstwą miodu wysmarować usta) lub wysmarowanie ust cienką warstwą kremu.

Pamiętajmy, że usta także potrzebują filtrów UV, nawet zimą. Jeżeli wyczuwalna będzie suchość ust, to najkorzystniej będzie nałożyć pomadkę pielęgnacyjną. Absolutnie nie należy ust oblizywać (chociaż wiadomo, że to nieświadoma pierwsza nasza reakcja). Enzymy trawienne zawarte w ślinie mogą jeszcze bardziej wysuszyć usta. A ewentualne oblizanie ust zostawmy na uwiedzenie kogoś.

Źródło zdjęcia: flickr

Martyna Gruss

Martyna Gruss

Martyna to wytrawna blogerka, która pisze o kosmetykach od lat. Na blogu StrefaUrody.pl od samego początku - głównie zajmuje się przepisami DIY oraz tematyką około włosową.

http://testujeiopiniuje.blogspot.com
Martyna Gruss