Mycie włosów i obcinanie paznokci – jak przezwyciężyć strach dziecka

05.04.2015

Mycie ciała i obcinanie paznokci oraz włosów to podstawowe czynności jakie wykonujemy podczas pielęgnacji. Prawidłowa higiena pozwala z naszego ciała zmyć brud, wszelkie zanieczyszczenia oraz bakterie. Chroni nasze ciało i organizm przed chorobami i pozwala nam wyglądać estetycznie i schludnie.

O higienę ciała, paznokci oraz włosów dbamy od narodzin. Już po opuszczeniu organizmu matki noworodki są myte i pielęgnowane na oddziałach szpitalnych.

Higiena małego dziecka jest łatwa w wykonaniu, jednak trzeba przy tym być bardzo ostrożnym, aby nie chronić oczy, uszy i twarz przed zalaniem wodą  podczas kąpieli.

Maleńkie dzieci zazwyczaj lubią się kąpać, gdyż kojarzy im się to z czymś naturalnym, czego uświadczyli podczas życia płodowego. U starszych dzieci czasem może występować strach przed kąpielą, myciem włosów i obcinaniem paznokci.

Dzieci zaczynają się bać wody, piany, spłukiwania włosów podczas kąpieli oraz nożyczek do obcinania paznokci.

Jak przełamać strach w dziecku i przekonać je, żeby się nie bało?

Na pewno nie należy się złościć i krzyczeć na dziecko. Może to przynieść wręcz odwrotny skutek do zamierzonego. Warto porozmawiać z dzieckiem na temat kąpieli. Opowiadać mu bajki na temat higieny, wymyślać różne wesołe historie np. z nożyczkami w roli głównej.

Gdy dzieci boją się spłukiwania włosów podczas kąpieli, można w Internecie znaleźć różne gadżety pomocne podczas kąpieli. Są to “wiadereczka” bądź “kapelusze”, które zakłada się na głowę dziecka podczas spłukiwania włosów. Mają one za zadanie chronić twarz dzieci przed zalaniem wodą.

Warto wyposażyć się w kolorowe gąbki i myjki oraz płyny do mycia i kąpieli w kolorowych butelkach z nadrukowanymi na etykiecie ulubionymi bohaterami z bajek. Pozwoli to skupić się dziecku na danym przedmiocie i ograniczy jego strach.

kid5 kid2 kid1 kid3 kid4

Podczas obcinania paznokci można puścić dziecku ulubioną bajkę, piosenki bądź opowiadać śmieszny wiersz czy wyliczankę.

Kilka pomocników podczas kąpieli:

Zobacz też, jak pomóc dziecku przezwyciężyć strach przed fryzjerem.

 

Źródło zdjęcia głównego: https://flic.kr/p/4Eaq7w

Mariola Wilk

Mariola Wilk

Prywatnie szczęśliwa żona i mama dwójki cudownych dzieci. Autorka wielu tekstów z zakresu pielęgnacji ciała, urody, zdrowia, pielęgnacji dzieci.
Pasjonatka branży beauty, testerka kosmetyków, blogerka z 5-letnim stażem. Prowadzi blogi beauty oraz parentingowy.

http://www.mariolawilk.pl
Mariola Wilk