kosmetyki naturalne do pielęgnacji

Kosmetyki naturalne

09.04.2014

Kosmetyki naturalne do pielęgnacji

O kosmetykach naturalnych zrobiło się ostatnimi czasy dość głośno. W prasie kobiecej możemy wyczytać informacje o szkodliwości niektórych składników kosmetyków tradycyjnych, takich jak parabeny, silikony, aluminium czy pochodne ropy naftowej. Ale czy tak naprawdę wiemy, co kryje się pod tymi nazwami, a tym bardziej co oznaczają łacińskie nazwy w składzie INCI umieszczone na kosmetyku? Czy faktycznie możemy o sobie myśleć jak o świadomym konsumencie? Czy czytamy składy kupowanych produktów, czy liczy się tylko cena i obietnica złożona przez producenta? Aby zacząć dyskusję o kosmetykach powinniśmy zacząć od przypomnienia podstawowych informacji na temat naszej skóry i uświadomić sobie, dlaczego dbanie o nią jest tak istotne.

kosmetyki naturalne mydło arganowe kosmetyki naturalne krem pod oczy

Zdjęcia: Produkty z Eco Gold Line

Skóra, stanowiąc 15% całkowitej masy ciała, jest największym narządem ustroju ludzkiego. U dorosłego człowieka ma ona powierzchnię 1,5 – 2 m2 i grubość 0,5 – 5 mm. Oprócz udziału w istotnych dla życia procesach metabolizmu i homeostazy, zadaniem skóry jest ochrona narządów wewnętrznych przed działaniem czynników środowiskowych. Skóra jest eksponowana na czynniki fizyczne, chemiczne i biologiczne – od promieniowania ultrafioletowego po bakterie, grzyby i wirusy. Skóra jest najbardziej złożonym narządem organizmu ludzkiego trudno sobie wyobrazić strukturę lepiej dostosowaną do stawienia oporu tak zmiennym czynnikom zewnętrznym.

kosmetyki naturalne

Źródło: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/28/Skin_layers_pl.svg

Budowa skóry:
1. Naskórek – warstwa zewnętrzna pełniąca funkcję ochronną i rozrodczą, która posiada barwnik – melaninę, nadającą włosom i skórze barwę; naskórek dzieli się na 4 lub 5 warstw w zależności od grubości.
2. Skóra właściwa  – warstwa środkowa, zawiera receptory, naczynia krwionośne, nerwy oraz gruczoły, np. potowe, a także korzenie włosów, jest to warstwa odżywcza i wspierająca (ma od 1 do 3 mm grubości).
3. Tkanka podskórna – warstwa najgłębsza, zbudowana z tkanki łącznej właściwej luźnej; zawiera komórki tłuszczowe, izoluje organizm przed nagłymi zmianami temperatury.

kosmetyki naturalne

Zdjęcia: Produkty z Linii Medycznej

Aby zrozumieć działanie kosmetyków naturalnych, należy wyjaśnić zasadę działania kosmetyków konwencjonalnych, których podstawowym składnikiem są oleje syntetyczne, pochodne ropy naftowej pokrywające skórę „ochronną” warstwą, która działa jak szczelna folia, przez co zaburza wymianę gazową i metabolizm. Kosmetyki konwencjonalne przy regularnym stosowaniu dostarczają skórze sztucznych substancji nawilżających, odżywczych i ujędrniających, dzięki którym skóra pozornie wygląda zdrowo, jest elastyczna, napięta i promienna. Jednak po dłuższym czasie od skończenia kuracji często zauważa się powrót wyglądu skóry do stanu wyjściowego, co objawia się utratą jędrności, blasku oraz zwiotczeniem. Bardzo często zdarza się ujawnienie alergii na dany kosmetyk po dłuższym czasie jego stosowania i potrzeby jego wymiany na inny. Przyczyną tego jest fakt, że większość kosmetyków „zwalnia” skórę z wykonywania niektórych czynności, co sprawia, że jej mechanizmy obronne zostają „uśpione”, a oleje mineralne, silikony, konserwanty chemiczne, wypełniacze i sztuczne kompozycje zapachowe po dłuższym czasie powodują podrażnienia, zatykanie porów, zaczerwienienia i alergie skórne.

kosmetyki naturalne

Zdjęcie: Masło do ciała z linii Eco Gold Line

Alternatywę stanowią kosmetyki naturalne, którym zadanie jest poprawa i pobudzenie naturalnych funkcji skóry, tym samym skóra staje się zdrowsza i dłużej utrzymuje jędrność i elastyczność. Brak chemicznych składników minimalizuje ryzyko alergii i podrażnień. Podstawowymi składnikami kosmetyków naturalnych są głównie oleje roślinne, pozyskiwane najczęściej z roślin pochodzących z upraw ekologicznych, tłoczone na zimno i nierafinowane, co daje czysty surowiec o dużej wartości biologicznej, z dużą ilością cząsteczek budulcowych, podobnych do tych występujących w skórze ludzkiej i łatwo przez nią przyswajanych. Pozostałe składniki aktywne to głównie roślinne oraz owocowe ekstrakty, wyciągi roślinne, woski oraz masła. Zabezpieczenie kosmetyków naturalnych odbywa się poprzez naturalne metody konserwacji, na które składa się dokładna selekcja czystych surowców, użycie olejków eterycznych, witamin, niewielkich ilości czystego alkoholu roślinnego, utrzymywanie odpowiedniego pH kosmetyku oraz ich produkcja i pakowanie w specjalnych pomieszczeniach, spełniających najwyższe standardy. Delikatne zapachy kosmetyków naturalnych uzyskiwane są dzięki stosowaniu naturalnych olejków eterycznych, które tylko w rzadkich przypadkach osób bardzo wrażliwych mogą prowadzić do uczuleń lub reakcji alergicznych.

Celem stosowania kosmetyków naturalnych jest przywrócenie naturalnych funkcji skóry, pobudzenie jej do samodzielnego odbudowywania włókien kolagenowych i innych naturalnych procesów odnowy. Stosowanie kosmetyków organicznych to wsparcie funkcji fizjologicznych skóry, która samoistnie reguluje poziom produkcji tłuszczu, wyrównuje jego braki lub nadmiar i pobudza do samo regeneracji. Jedyną wadą tych preparatów jest to, że działają wolniej niż większość kosmetyków konwencjonalnych, których doraźny efekt wydaje się być natychmiastowy (głównie dzięki obecności silikonów). Jednak  przy systematycznym stosowaniu produktów naturalnych wyraźnie zauważa się, że ich działanie jest trwałe, a efekty pozostają na długi czas.

kosmetyki naturalne

Zdjęcie: Mydło naturalne z pomarańczą i kurkumą z Linii Ekologicznej

Na koniec ważna informacja dla wszystkich dbających o środowisko. Kosmetyki naturalne są lepsze dla środowiska naturalnego i zwierząt, proces ich produkcji podlega ścisłym rygorom, dzięki czemu możemy mieć pewność, że nie wpływa on na zanieczyszczenie środowiska, a ich wytwarzanie z reguły objęte jest regułami fair trade gwarantującymi uczciwe i partnerskie relacje z dostawcami i kontrahentami, także z najbiedniejszych krajów, a składniki aktywne pozyskiwane są z kontrolowanych, bezpiecznych i uczciwych plantacji.

Warto również zapoznać się z certyfikatem „ODKRYCIE ROKU” przyznanym kosmetykom marki Kropla Zdrowia: http://www.kroplazdrowia.com.pl/artykuly/8-laur-konsumenta.

Autor: Kropla Zdrowia

Ania ze StrefaUrody.pl - ostatnie wpisy (see all)