Kolka u niemowlaka

04.10.2014
Autor:

Pierwsze tygodnie z dzieckiem mogą być dla rodziców szczególnie trudne. Pojawienie się maluszka w domu to nie lada wyzwanie – trzeba zmienić organizację dnia, być gotowym do opieki o każdej porze. Z całą pewnością płacz niemowlaka jest dla rodziców bardzo stresujący. Maluch nakarmiony, pieluszka zmieniona, a ono wciąż płacze. Wzdęty brzuszek i markotność dziecka może powodować kolka.

1

Ważnym elementem w zapobieganiu kolki jest dbanie o to, żeby maluszek nie zaziębił się. Nawet kiedy jest ciepło, stópki mogę potrzebować więcej ciepła. Włóżmy dziecku dodatkowe skarpetki, jeżeli uznamy, że stópki są zbyt zimne.

Sposobem na pozbycie się dolegliwości jest także masaż brzuszka. Połóż niemowlaka na pleckach i ciepłą dłonią wykonuj okrężne ruchy na brzuchu zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Pomoże to w ruchach gazów w jelitach, dzięki czemu zniweluje wzdęcia. Alternatywą jest także delikatne unoszenie nóżek w kierunku brzuszka. Należy jednak pamiętać, iż niemowlę jest bardzo delikatne i take też musi być nasze traktowanie go.

Jeżeli kolki nie ustępują, możemy podać dziecku herbatkę lub wodę koperkową. Pomagają one w trawieniu, oraz rozbijaniu gromadzących się w brzuszku gazów. Takie preparaty można zazwyczaj stosować po pierwszym tygodniu życia dziecka (koniecznie zapoznaj się z ulotką, ponieważ twój preparat może mieć skład dla starszych niemowlaczków) i dostępne są w każdej aptece.

Jeżeli wybierzecie się z maluszkiem do lekarza, bo kolki będą tak uciążliwe, może wam zapisać lekarstwa także na rozbicie gazów np. Espumisan. W wielu przypadkach jednak powyższe metody pomagają – warto więc z nich skorzystać, aby nie męczyć maluszka lekarstwami.

Pamiętajmy także, aby po każdym jedzeniu (piciu mleka) umożliwić dziecku pozycję, w której będzie mu się mogło odbić. To także minimalizuje ilość gazów (także powietrza) pozostających w jelitach.

A wy jak radzicie / radziłyście sobie z kolką u waszych pociech?