
Jak prawidłowo określić rodzaj cery
04.06.2015Prawidłowe określenie rodzaju cery pozwala na odpowiednie dobranie kosmetyków do jej pielęgnacji i makijażu. Stosowanie właściwych kosmetyków i odpowiedni sposób pielęgnacji pozwala na zachowanie dłużej młodego i zdrowego wyglądu naszej skóry, a także ma wpływ na poprawę naszego samopoczucia.
Jak zatem określić rodzaj cery?
Należy sprawdzić, jak skóra naszej twarzy zachowuje się:
- po umyciu wodą z mydłem
- przed wieczornym demakijażem i po zastosowaniu mleczka kosmetycznego
- po użyciu tłustego kremu.
Powinniśmy jeszcze wiedzieć, jak nasza skóra reaguje na zmiany temperatury i przebywanie przez dłuższy czas w klimatyzowanym pomieszczeniu.
Odpowiedzi na te pytania w znacznym stopniu pozwolą określić rodzaj naszej cery. Istnieją cztery podstawowe rodzaje, są to: sucha, tłusta, mieszana i normalna. Ponadto wyróżniamy jeszcze cerę wrażliwą, dojrzałą, naczynkową, trądzikową, które mogą towarzyszyć każdemu z wyżej wymienionych rodzajów.
CERA NORMALNA – idealna, występuje jednak tylko u dzieci przed okresem dojrzewania, u dorosłych osób bardzo rzadko spotykana. Skóra jest idealnie miękka, gładka, o zdrowym kolorycie, bez przebarwień. Po zastosowaniu wody z mydłem nie występują negatywne odczucia, takie jak ściągnięcie czy zaczerwienienia. Po całym dniu jest w optymalnym stopniu nawilżona i natłuszczona, nie błyszczy się. Demakijaż nie powoduje dyskomfortu i pogorszenia stanu skóry – jest świeża, nawilżona i gładka. Ponadto dobrze toleruje tłuste kremy pielęgnacyjne. Na zmiany temperatury i niekorzystne warunki atmosferyczne reaguje normalnie. Wypryski, jeśli się pojawiają, to sporadycznie i pojedyncze. Taka cera jest mało wymagająca, ale nie zapominajmy o jej pielęgnacji. Stosujmy lekkie kremy nawilżające i delikatne preparaty oczyszczające.
Propozycje kosmetyków:
CERA SUCHA – wymaga szczególnej troski i pielęgnacji, gdyż starzeje się najszybciej. Jest to wynikiem posiadania niedostatecznej ilość gruczołów łojowych, które produkują zbyt mało naturalnej warstwy lipidowej, chroniącej skórę przed utratą wilgoci. Mycie wodą z mydłem nie służy suchej cerze – występuje wówczas nieprzyjemne uczucie ściągnięcia na skórze całej twarzy. Także po całym dniu jest sucha i łuszczy się. Po zastosowaniu mleczka kosmetycznego szybko go wchłania, lecz pozostaje gładka tylko na chwilę. Dopiero użycie tłustego kremu sprawia, że jest ona dobrze nawilżona i w dobrym stanie. Zmiana temperatury, wiatr, mróz, słońce, klimatyzacja powodują szybką utratę wody, co objawia się uczuciem pieczenia, skóra jest zaczerwieniona i zaczyna się łuszczyć. Z uwagi na zmniejszoną aktywność gruczołów łojowych, w przypadku tego typu cery wypryski raczej nie pojawiają się. Taka skóra polubi mocno odżywcze, nawilżające i natłuszczające kremy oraz delikatne preparaty oczyszczające.
Propozycje kosmetyków:
CERA TŁUSTA – z powodu nadmiernej aktywności gruczołów łojowych praktycznie ciągle błyszczy się nadmiernie (zarówno po umyciu wodą z mydłem, jak i po demakijażu z użyciem mleczka). Zastosowanie tłustego kremu powoduje dyskomfort. Poza tym skóra ma tendencję do częstych i licznych wyprysków, także trądziku. Jest skórą grubszą niż np. sucha. Charakteryzuje się ziemistym i szarym kolorytem. Pocieszający jest jednak fakt, że długo pozostaje młoda, bez zmarszczek. Niesprzyjające warunki atmosferyczne i zmiany temperatury nie są dla niej groźne. Taka skóra dobrze współgra z lekkimi kremami nawilżająco-matującymi. Trzeba pamiętać, że w przypadku skóry tłustej bardzo ważne jest nawilżanie – jeżeli tłusta cera nie będzie odpowiednio nawilżona, zacznie produkować jeszcze większe ilości sebum.
Propozycje kosmetyków:
- Bielenda, Ogórek & Limonka krem matująco-normalizujący
- Soraya, Care & Control maseczka drożdżowa oczyszczająca
CERA MIESZANA – jeden z najczęściej występujących typów cery, trudny w pielęgnacji. Charakteryzuje się występowaniem na skórze twarzy więcej niż jednego rodzaju cery: zazwyczaj jest to skóra sucha na skroniach i policzkach, natomiast tłusta na czole, nosie i brodzie (tzw. strefa T). Dlatego zachowanie się skóry w poszczególnych partiach twarzy jest charakterystyczne dla danych typów cery. Taką cerę trzeba dobrze oczyścić w problematycznej strefie T oraz odpowiednio nawilżyć.
Propozycje kosmetyków:
SKÓRA WRAŻLIWA I ALERGICZNA – odznacza się zmniejszoną tolerancją na czynniki środowiska (zimno, gorąco, nagłe zmiany temperatury, zanieczyszczone powietrze, dym tytoniowy). Nadwrażliwość może być także wynikiem częstego i przedłużającego się stosowania miejscowo preparatów podrażniających skórę. W przypadku cery wrażliwej mamy do czynienia z częstym dyskomfortem. Typowe czynności pielęgnacyjne, takie jak mycie i demakijaż, powodują nieprzyjemne odczucia pieczenia, skóra często jest zaczerwieniona i podrażniona. Kosmetyki dla takiej cery powinny być delikatne, bezzapachowe oraz hipoalergiczne – wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia podrażnień i alergii.
Propozycje kosmetyków:
SKÓRA NACZYNKOWA – charakterystyczne jest zaczerwienienie skóry głównie na twarzy. Taka skóra w większości przypadków jest także skórą wrażliwą. Źle reaguje na czynniki miejscowe i ogólne. Objawy pojawiają się głównie na policzkach i nosie, ale mogą występować na większym obszarze, nawet na szyi i dekolcie. Najczęściej skóra naczynkowa jest sucha lub mieszana. Warto zwrócić uwagę na kosmetyki wzmacniające i uszczelniające naczynka oraz na preparaty neutralizujące zaczerwienienia na skórze.
Propozycje kosmetyków:
- Bielenda, Kasztan krem uszczelniający naczynka na dzień i na noc
- Bielenda, Color Control 10w1 krem neutralizujący zaczerwienienia
StrefaUrody.pl
StrefaUrody.pl - ostatnie wpisy (see all)
- Makijaż inspirowany letnim zachodem słońca – krok po kroku - 3 sierpnia 2019
- Makijaż wieczorowy - 15 marca 2019
- Makijaż ślubny 2019 - 15 marca 2019