Jak zachęcić dziecko do mycia rąk?

09.11.2015

Od najmłodszych lat należy wpajać dzieciom podstawowe nawyki higieny osobistej. Ochroni to dzieci przed różnymi chorobami wywołanymi przez bakterie i wirusy oraz wpoi pewne zasady na temat czystości i dbania o siebie.

Brak odpowiedniej higieny rąk może doprowadzić do stanu zagrażającego zdrowiu a nawet życiu dziecka, więc należy uczyć dzieci już od najmłodszych lat samodzielności przy wykonywaniu tej czynności oraz wpajać zasady higieny i określać kiedy i jak należy myć ręce.

Należy pamiętać o tym, że dzieci są bardzo dobrymi obserwatorami. Jeśli nie będą widzieć, że mama i tata regularnie dbają o higienę rąk, wtedy będą protestować i na nic zdadzą się nauka, nasze upomnienia i zachęta.

Dzieci, które uczy się mycia rąk, bardzo chętnie wykonują tę czynność. Tak samo jak lubią się kąpać i chlapać wodą, tak samo też będą lubić myć ręce. Dla nich będzie to coś zupełnie naturalnego, coś co sprawia im frajdę i jest świetną formą na spędzenie czasu w łazience.

Jeśli przy tym dodamy jeszcze na zachętę jakiś element zabawy, dzieci będą pamiętać o tej czynności i szybko stanie się ona nawykiem.

Ważnym elementem zachęcającym dzieci do mycia rąk jest stworzenie im odpowiednich warunków w łazience. Jeśli dziecko nie może dostać samodzielnie do zlewu, warto kupić mu schodek czy podest, na którym może ono stanąć i bez problemu oraz podnoszenia do góry rąk umyć je.

Ciekawym rozwiązaniem będzie również zamontowanie dodatkowego wieszaczka na ręcznik, dzięki któreu bez problemu będzie mogło wytrzeć dłonie. Należy pamiętać, żeby taki ręcznik wymieniać co najmniej raz na tydzień lub w zależności od potrzeb oraz prać go w temperaturze 60 stopni.

Kiedy należy myć dzieciom ręce

  • Po przyjściu do domu ze spaceru, sklepu, wizyty u lekarza, ze szkoły, z przedszkola, piaskownicy itd.
  • Przed wspólnym przygotowaniem posiłków
  • Przed spożywaniem posiłków
  • Po wizycie w toalecie
  • Po kontakcie z przedmiotami i zabawkami innych dzieci
  • Po zabawie ze zwierzętami domowymi
  • Po zabawie farbami lub innymi produktami barwiącymi i brudzącymi dłonie dziecka
  • Wtedy, gdy widzimy, że są brudne i nieważne, że myliśmy rączki 5 minut temu; czynność należy powtórzyć
  • Podczas kaszlu czy kataru należy pamiętać, aby jak najczęściej myć dziecku rączki – szczególnie temu, które jeszcze wkłada paluszki do ust
  • Wtedy, kiedy uznamy, że jest taka potrzeba

Małe dzieci do około drugiego roku życia powinny używać delikatnych mydeł w kostce przeznaczonych do higieny niemowląt.

Dzidziuś Mydło toaletowe w kostce 100gNivea Baby Delikatne mydło pielęgnujące 100gJohnson&Johnson Baby Mydło z proteinami z mleka 100 gr

Starsze dzieci – przedszkolaki i te chodzące do szkoły – powinny mieć dostęp do antybakteryjnych mydeł.

Protex Mydło w kostce Ultra 90gBeauty Formulas Antibacterial Mydło antbakteryjne do mycia rąk oryginalne

Starsze dzieci mogą również korzystać z mydeł w płynie. Są wygodne w użyciu, ładnie pachną, szybko się pienią i ciekawie używają. Fajnym rozwiązaniem są również dostępne na rynku leciutkie jak chmurki pianki do mycia dłoni.

Dzidziuś Mydło w płynie o zapachu gumy balonowej 300mlOn Line Kids Time Mydło w płynie Truskawka 500mlBi-es Kiku Pianka do mycia dla dzieci Czekolada 250ml

Mimo osiągniętych umiejętności przez naszego kilkulatka oraz jego samodzielności podczas czynności mycia rąk należy pamiętać, że zawsze trzeba pilnować dziecka w łazience. Warto trzymać nadzór nad maluchem, gdyż może poparzyć się wodą, spaść z podestu bądź spróbować mydła, bo przecież jest kolorowe i pachnie jak cukierek.

 

Źródło zdjęcia głównego: Flickr.com

Mariola Wilk

Mariola Wilk

Prywatnie szczęśliwa żona i mama dwójki cudownych dzieci. Autorka wielu tekstów z zakresu pielęgnacji ciała, urody, zdrowia, pielęgnacji dzieci.
Pasjonatka branży beauty, testerka kosmetyków, blogerka z 5-letnim stażem. Prowadzi blogi beauty oraz parentingowy.

http://www.mariolawilk.pl
Mariola Wilk