Dlaczego włosy siwieją? Siwienie starcze i przedwczesne – poznaj przyczyny

20.10.2015

U niektórych możemy zaobserwować pierwsze siwe włosy już około dwudziestki, inni mogą się cieszyć swoim naturalnym kolorem prawie do pięćdziesiątki. Są i tacy, którzy zachowują pigment nawet do lat osiemdziesięciu. Jakie są przyczyny siwienia? Dowiesz się poniżej.

O kolorze naszych włosów (oczywiście oprócz genów) decyduje melanina, a właściwie dwa jej rodzaje: feomelanina o barwie żółto-pomarańczowo-czerwonej i eumelanina, barwy brązowo-czarnej. Ich ilość i proporcja mają wpływ na kolor naszych włosów – liczba możliwych odcieni jest nieograniczona. Włosy w odcieniu jasnego blondu zawsze zawierają choćby niewielką ilość pigmentu brązowego, a nawet najgłębsza czerń powstaje z udziałem feomelanin. Ogólnie melanina wytwarzana jest w macierzy (korzeniu) włosa. Melanina jest “wytrącana” na powierzchnię włosa przez coraz to nowe komórki i barwi włos na całej jego długości.  Z czasem melanocyty ulegają starzeniu, co ściśle wiąże się z procesem siwienia. Barwnik produkowany przez melanocyty nie jest już tak intensywny, a ich wydajność jest nierównomierna stąd też na początku pojawiają się tylko pojedyncze siwe włosy. Są one pozbawione melaniny i przyjmują barwę włókien keratyny.

Rodzaje siwienia

Oczywiście, siwienie dotknie każdego z nas (niestety?). Najczęściej zaczyna się ono między 30. a 40. rokiem życia i zaczyna się od skroni i czubka głowy. Wiek, w jakim się rozpoczyna ten proces, a także jego tempo, zależy w dużej mierze od genów, stylu życia, rodzaju wykonywanej pracy, klimatu i płci (częściej dotyczy mężczyzn).
Czasami jednak występuje siwienie przedwczesne. Pojawia się ok. 20–25. roku życia, a w skrajnych przypadkach nawet u dzieci. Odrzucając uwarunkowania genetyczne może być to także sygnał, że z organizmem dzieje się coś niedobrego.

Przyczyny siwienia włosów

Siwienie jest skutkiem stresu oksydacyjnego powstającego w wyniku akumulacji nadtlenku wodoru w mieszkach włosowych, który zaburza syntezę melaniny. U podłoża tego procesu leży spadek aktywności katalazy, enzymu rozkładającego nadtlenek wodoru, a także spadek poziomu enzymów MSR A i MSR B, które chronią włosy przed siwieniem.

Przyczyny przedwczesnego siwienia włosów

 • Geny – wiele od nich zależy. Jeżeli u Twoich rodziców i dziadków występowało siwienie we wczesnych latach, to jest bardzo prawdopodobne, że i Ciebie dotknie.
 • Stres.  Nie na darmo mówi się: “Z tych nerwów przybyło mi siwych włosów”- coś w tym jest. Osoby nerwowe i podatne na stres częściej wykazują oznaki przedwczesnego siwienia niż ich spokojni rówieśnicy.
 • Niedobór witamin oraz minerałów – włosy bardzo lubią witaminy z grupy B (głównie B12), biotynę, kwas foliowy, kwas pantotenowy oraz aminobenzoesowy, a także cynk, miedź, żelazo, selen, jod.
 • Choroby kręgosłupa – szczególnie odcinek szyjny ma duży wpływ na siwienie, ponieważ istnieje duży związek pomiędzy siwieniem, a przesunięciem kręgów szyjnych.
 • Choroby nerek – upośledzenie ich działania często skutkuje pojawianiem się włosów pozbawionych barwnika.
 • Anemia złośliwa.
 • Cukrzyca.
 • Brak snu.
 • Niewłaściwa dieta i tryb życia.
 • Zaburzenia krążenia.
 • Oraz najciekawsze… palenie tytoniu – badania naukowe wykazały, iż palacze obciążeni są czterokrotnie większym ryzykiem przedwczesnego siwienia niż osoby niepalące. Cóż, nie tylko dla zdrowia, ale i dla koloru włosów, wyjdzie rzucenie palenia na dobre ;-)

Pielęgnacja włosów siwych, zapobieganie i leczenie oraz maskowanie siwych włosów – o tym już wkrótce w moim cyklu artykułów o siwieniu włosów.

Martyna Gruss

Martyna Gruss

Martyna to wytrawna blogerka, która pisze o kosmetykach od lat. Na blogu StrefaUrody.pl od samego początku - głównie zajmuje się przepisami DIY oraz tematyką około włosową.

http://testujeiopiniuje.blogspot.com
Martyna Gruss