Czy lakiery hybrydowe uczulają? Bezpieczeństwo manicure hybrydowego

28.11.2016

Chociaż sama prowadzę gabinet kosmetyczny i wykonuję manicure hybrydowy praktycznie kilka razy dziennie, nie spotkałam się z przypadkiem uczulenia. Nie mam oczywiście informacji od tzw. “jednorazowych” klientek, które wykonują takie usługi “od święta”.  Te, które odwiedzają mnie od miesięcy lub lat, nie miały takiego problemu.

maniciure hybrydowy

Nie zaprzeczam, że lakiery hybrydowe mogą kogoś uczulić, bo może tak samo stać się z innymi kosmetykami, których używamy. Uważam jednak, że przypadki uczuleń mogą być związane z niewłaściwym przeprowadzeniem zabiegu. To prawda, że tego typu produkty są przeznaczone dla profesjonalistów, ale nie ukrywajmy, że położenie lakieru hybrydowego, a przedłużenie paznokci żelem to jak noc i dzień. Dlatego nie dziwię się osobom, które same zamawiają potrzebne akcesoria, lakiery i zabierają się do pracy, nie tylko po to, by zaoszczędzić na wizytach u kosmetyczki, ale też dlatego, że zwyczajnie lubią samodzielnie ozdabiać i dbać o paznokcie.

Jak bezpiecznie wykonać zabieg?

Aby potencjalny alergen dostał się za głęboko i uczulił, wystarczy mieć skaleczoną skórkę lub uszkodzoną płytkę. Oznacza to, że zarówno podczas matowienia płytki, jak i odsuwania/wycinania skórek, musimy być bardzo ostrożne. Baza hybrydowa jest przebadana i przystosowana do aplikacji bezpośrednio na naturalną płytkę. Kolorowe lakiery należy kłaść dopiero na utwardzoną bazę, i tylko na nią. Jeżeli pomalujemy nimi skórki (a szczególnie takie pohaczone i pocięte), nie wyniknie z tego nic dobrego. Producenci lakierów zaczynają informować klientów o przeciwwskazaniach do aplikacji hybrydy, choć powinno to być oczywiste, że wszelkie uszkodzenia płytki i skóry są ryzykowne. Osoby, które wypowiadają się w internecie na temat uczuleń, podejrzewają o nie również aceton lub cleaner.

Jakie mogą być pierwsze objawy uczulenia?

U osoby bardzo wrażliwej bezpośrednio po zabiegu może pojawić się silny świąd wokół paznokcia, uczucie pieczenia płytki, zaczerwienienie, a po kilku dniach pęcherzyki na skórze. Jeżeli jesteś alergiczką i boisz się swojej reakcji, możesz wykonać próbę: nałożyć bazę i lakier tylko na jednego paznokcia. Jeżeli w ciągu najbliższych kilku dni nic się nie wydarzy, prawdopodobnie nie jesteś uczulona na składniki hybrydy. Jeśli natychmiast lub już podczas zabiegu poczujesz uczucie gorąca i świąd, pozostaje szybko zdjąć produkt i wypić wapno. W przypadku braku poprawy, lepiej wybrać się do dermatologa lub alergologa.

Podsumowanie

  • Nie wyjeżdżajcie lakierem poza bazę.
  • Dajcie sobie co kilka miesięcy czas na zregenerowanie paznokci.
  • Obserwujcie paznokcie i skórę wokół nich, ponieważ objawy alergii mogą pojawić się dopiero po kilku tygodniach, miesiącach.