Ciemieniucha – jak sobie z nią radzić?

08.09.2014
Autor:

Ciemieniucha to choroba, która może się okazać istnym utrapieniem dla małego dziecka, a także jego rodziców. Objawia się ona przez żółtawe, czasem lekko brązowe strupki na główce dziecka. Przypomina wyglądem lekko przetluszczony łupież.  Pojawia się zazwyczaj między 3-6 tygodniem po urodzeniu dziecka.

Jako przyczynę ciemieniuchy podaje się obecność hormonów matki w organizmie dziecka, które nie zostały jeszcze wydalone. To schorzenie skórne nie powoduje swędzenia. Jeżeli miałoby to miejsce, nie jest to spowodowane ciemieniuchą, ale może być zapaleniem skóry.

Jak sobie z tym radzić?

Pediatrzy zalecają posmarowanie główki oliwką na kilkanaście minut przed kąpielą. Oliwka spowoduje nawilżenie skóry głowy, co zapobiegnie powstawaniu nowych strupków i pomoże w odklejaniu się już powstałych. Następnie należy wykonać delikatny masaż główki specjalną mięciutką szczotką dla dzieci. Ważną rzeczą jest, aby uważać na ciemiączko (spojenie kości czaszki noworodka), ponieważ trzeba się z nim delikatnie obchodzić.

Pamiętajmy jednak, aby nie używać środków do higieny dla dorosłych, gdyż mogą podrażnić delikatną skórę dziecka. Pod żadnym warunkiem podczas kąpieli nie należy stosować szamponów, płynów przeciwłupieżowych. W walce z ciemieniuchą dajmy sobie czas. Po kilku kąpielach objawy powinny ustąpić. Jeżeli jednak schorzenie nie zmniejszałoby się lub nawet by się powiększało, warto wybrać się do pediatry, gdyż może mieć ono inne podłoże.