Atopowe zapalenie skóry u dzieci

14.06.2015

Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła, która w ostatnich latach zaczęła pojawiać się dość często u dorosłych i u dzieci. Atopowe zapalenie skóry jest chorobą o podłożu alergicznym. Do końca nie są znane przyczyny występowania tej choroby. Wiadomo jedynie, że choroba ma związek z nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego. Atopowe zapalenie skóry uwarunkowane jest genetycznie. Jeśli jedno z rodziców cierpi na AZS, to dziecko w 20-40% zagrożone jest odziedziczeniem tej choroby. Gdy jedno i drugie z rodziców ma AZS, wtedy ryzyko zachorowania rośnie do 60%.

W Atopowym zapaleniu skóry rozróżnia się trzy fazy.

Faza I – obejmuje okres od 3-6 miesiąca do 2 roku życia. Wysypka, której może towarzyszyć rumień, występuje zazwyczaj na owłosionej skórze głowy i na policzkach.

Faza II – dziecięca. Może ona rozwinąć się z fazy niemowlęcej. Może ona pojawić się również między 3 a 12 rokiem życia. Zmiany skórne zaczynają się pojawiać zazwyczaj pod kolanami, w zgięciach łokci, na grzbietach rąk i stóp. Zmiany te mają skłonność do zgrubień i pojawienia się na nich szorstkości.

Faza III – wysypka może obejmować dużą powierzchnię skóry. Zmiany są niemal identyczne po obu stronach ciała.

Atopowe zapalenie skóry przynosi osobom nim objętym dyskomfort i jest źródłem stresu. Towarzyszy mu silny świąd, który może być przyczyną niespokojnych i nieprzespanych nocy.

Osoby objęte AZS drapią się, rozdrapując rany i przy tym je infekując. Przez uszkodzoną skórę mogą przedostać się bakterie, brud bądź alergeny pogłębiając stan zapalny.

Czerwona skóra, pokryta wysypką, łuszcząca się jest często przyczyną wstydu.

Przy cięższych objawach AZS mogą pojawić się również inne formy alergii np. astma oskrzelowa czy alergiczny nieżyt nosa.

Pielęgnacja przy atopowym zapaleniu skóry

Przy AZS skóra musi być traktowana w sposób specjalny. Skóra z AZS pozbawiona jest naturalnej bariery ochronnej na skutek nieprawidłowego metabolizmu lipidów.

Skóra jest przesuszona i wymaga odpowiedniego natłuszczenia w formie emolientów czyli preparatów tworzących na skórze film lipidowy pomagający zatrzymywać wodę w skórze oraz wzmacniać barierę lipidową. Efekt emolientu na skórze utrzymuje się do 4 godzin, dlatego zabiegi trzeba powtarzać często, warto również używać emolientów do mycia w postaci żelu, oliwki lub mleczka.

emol1

 

Produkty Oilatum Baby zaliczane są do emolientów.

Warto również stosować produkty z nanosrebrem. Mydło z nanosrebrem można stosować w profilaktyce łagodzenia zmian na skórze oraz podczas wspomagania leczenia istniejących już zmian.

Kropla Zdrowia Linia Medyczna Mydło z nanosrebrem i glinką pompka.

Zdjęcie główne pochodzi ze strony flickr.com

Mariola Wilk

Mariola Wilk

Prywatnie szczęśliwa żona i mama dwójki cudownych dzieci. Autorka wielu tekstów z zakresu pielęgnacji ciała, urody, zdrowia, pielęgnacji dzieci.
Pasjonatka branży beauty, testerka kosmetyków, blogerka z 5-letnim stażem. Prowadzi blogi beauty oraz parentingowy.

http://www.mariolawilk.pl
Mariola Wilk