Aromaterapia zawarta w kosmetykach

15.08.2016

Po ciężkim dniu czasem po prostu marzymy o ucieczce do swojej łazienki; do wanny wypełnionej pachnącą pianą. Marzymy o relaksie i wypoczynku. Najlepiej gdyby taka kąpiel nie tylko spełniała swoje higieniczne zadanie, ale również działała na nasze zmysły, a czasem również leczyła i odprężała nasze ciało.

Takie połączenie zyskamy dzięki stosowaniu produktów kosmetycznych z dodatkiem olejków aromaterapeutycznych.

Aromaterapia lub aromatoterapia – gałąź medycyny alternatywnej wykorzystująca olejki eteryczne i inne substancje zapachowe do korzystnego wpływania na nastrój, procesy poznawcze oraz zdrowie (żródło: Wikipedia).

Na polskim rynku jest wiele marek posiadających kosmetyki z dodatkiem olejków eterycznych w swoim portfolio. Spośród gamy zapachów można wybrać taki olejek, jaki jest dla nas odpowiedni, np. działający relaksująco, dodający energii bądź działający leczniczo na dane schorzenie.

Odpowiednio dobrane i odpowiednio zastosowane naturalne olejki mają korzystny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Mogą być podstawowym środkiem leczniczym w stanach długotrwałego przygnębienia, rozdrażnienia, stresu i przemęczenia.

Olejek lawendowy

Gdy chcemy wypocząć po ciężkim dniu warto wybrać olejek lawendowy. Olejek lawendowy to olejek uspokajający i wyciszający. Ma właściwości zdrowotne: łagodzi bóle różnego pochodzenia, uspokaja, wycisza i koi zszarpane nerwy (przepracowanie, stres, bezsenność). Znany jest z właściwości urodowych: koi ukąszenia owadów, leczy wypryski i zadrapania, działa przeciwzmarszczkowo, pomaga w leczeniu łupieżu, trądziku i grzybicy.

Jest to najczęściej stosowany i wybierany olejek przez osoby depresyjne, zestresowane, przemęczone i dodawany do kąpieli, masaży, kominków zapachowych; w kąpielach łagodzących stany zapalne skóry.

Olejek cytrynowy i olejek pomarańczowy

Olejek dodający energii i nastrajający do pozytywnego myślenia to olejek cytrynowy i pomarańczowy. Cytrynowy pobudza i odświeża. Posiada właściwości zdrowotne, ponieważ łagodzi objawy PMS i przeziębienia, działa antybakteryjnie i antyoksydacyjnie. Stosowany także w pięlęgnacji – świetny w pielęgnacji skóry tłustej, trądzikowej, zmęczonej i szarej, zmniejsza przetłuszczanie włosów, działa odmładzająco, leczy przebarwienia skórne, łagodzi nadmierną potliwość.

Używa się go do kąpieli, masaży i kominków zapachowych. Olejek pobudza, rewitalizuje i poprawia nastrój.

Olejek sosnowy

Gdy czujemy, że zbliża się przeziębienie i katar warto sięgnąć po olejek sosnowy. Olejek sosnowy to olejek zdrowotny i łagodzący choroby układu oddechowego. Łagodzi bóle reumatyczne, bóle mięśni, stosowany w kaszlu, przeziębieniach, infekcjach górnych dróg oddechowych, w tym w problemach z zatokami. Ponadto dodawany do odświeżających i rewitalizujących kąpieli pomaga leczyć wypryski na dekolcie, plecach i pośladkach. Stosowany jest także do inhalacji górnych dróg oddechowych, rozgrzewających masaży (bolące mięśnie), znosi przemęczenie ciała i ducha.

Z drogerii…

Kosmetyki z dodatkiem olejków eterycznych wlewamy bądź wsypujemy do wanny. Występują one w postaci olejków bądź soli do kąpieli.

Farmona Aromaterapia Magic Spa Olejek do kąpieli Lawendowe Ukojenie Farmona Aromaterapia Magic Spa Sól do kąpieli Sosnowe Orzeźwienie

Zdjęcie główne pochodzi z serwisu flickr.

Mariola Wilk

Mariola Wilk

Prywatnie szczęśliwa żona i mama dwójki cudownych dzieci. Autorka wielu tekstów z zakresu pielęgnacji ciała, urody, zdrowia, pielęgnacji dzieci.
Pasjonatka branży beauty, testerka kosmetyków, blogerka z 5-letnim stażem. Prowadzi blogi beauty oraz parentingowy.

http://www.mariolawilk.pl
Mariola Wilk